Tootegrupid

Mis on erütritool?

Erütritool on magusaine, milles on väga vähe kaloreid ning millel puudub järelmaitse. See ei tekita kaariest ja on alternatiivne magusaine diabeetikutele.

Erütritool on suhkrualkohol, kuid tegemist ei ole suhkru ega alkoholiga. Teadlased kutsuvad neid suhkru alternatiive suhkrualkoholideks, kuna nad on süsivesikud, mille keemilisest struktuurist osa sarnaneb suhkru ja osa alkoholiga. Suhkrualkoholid on üldnimetus veel selliste toidu koostisosade jaoks, nagu sorbitool, maltitool ja isomalt, mida leiate paljudest suhkruvabadest ning vähese süsivesikute sisaldusega toiduainetest. Kuigi erütritool on suhkrualkohol (polüool), on ta teistest polüoolidest oma loodusliku olemuse, kalorisisalduse ja hea seeditavuse poolest erinev. Tegemist on tõesti ainulaadse toitva magusainega sarnaste seas.

Erütritooli on võimalik toota erinevatest süsivesikute allikatest, nagu näiteks suhkrupeedist (orgaaniline suhkur), maisist või nisust (tärklis). Süsivesikud segatakse veega ja kääritatakse loodusliku kultuuriga. See protsess sarnaneb jogurti valmistamisega piimast (jogurtis kasutatakse piimakultuure). Seejärel see filtreeritakse, tehakse kristallideks ja kuivatatakse, mille tulemusel saadakse lõpptoode.

Erütritooli esineb väikestes kogustes viinamarjades, melonites, pirnides ning seda võib rohkemal määral leida kääritatud toodetest nagu vein. Alates 1990. aastast on erütritooli valmistatud protsessi abil, mida kutsutakse käärimiseks, ning seda võib lisada magustamise ja jõu andmise eesmärgil toitudesse ning jookidesse ilma, et kalorite arv tõuseks, samuti tugevdab see maitset.

Erütritool maitseb ise suurepäraselt, kuid on magusainena mõnevõrra vähem magusam kui sahharoos (lauasuhkur). On leitud, et kombineerides veidi erütritooli intensiivsemate kalorivabade magusainetega (nt lisades steviat), muutub magusus rohkem suhkruga sarnaseks. Lisaks takistab see järelmaitse ja ebameeldiva maitse teket, mida mõnikord seostatakse sellega, kui intensiivseid magusaineid kasutatakse üksi.

Bakterid ei muuda erütritooli suus hapeteks. Seetõttu ei tekita see kaariest.
Ameerika Hambaarstide Liit on võtnud omaks seisukohaavalduse, mis tunnustab suhkruvabade toitude ja ravimite rolli hea suutervise säilitamisel.

Kuna erütritoolil on väiksem molekul kui teistel suhkrualkoholidel, imendub see peensoolest hästi ning eemaldatakse organismist neerude kaudu muutumatul kujul ja eritatakse uriiniga. Erütritooli ei kääritata jämesooles nagu teisi suhkrualkohole. Inimese organism ei muunda erütritooli energiaks või rasvaks ja ei anna seega kaloreid.
Ühesõnaga, kuna erütritool imendub peensoolest kiiresti ja väljutatakse organismist peaaegu 24 tunni jooksul, siis on lahtistavad kõrvaltoimed, mida seostatakse liigse polüooli tarbimisega, erütritooli sisaldavate toitude tarbimisel ebatõenäolised. Kuigi USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) nõuab kohustuslikus korras kõhulahtisuse eest hoiatavaid etikette toodetele, mis sisaldavad mõnda suhkrualkoholi, ei pea USAs erütritooli sisaldavatel toodetel seda märgist olema. Võrreldes teiste suhkrualkoholidega on erütritool kõige kergemini seeditav.

Erütritooli on toiduainete ja jookide koostises kasutatud Jaapanis alates 1990. aastast ja USAs alates 2000. aastast. Selle kasutamine toitudes ja jookides kiideti Kanadas heaks 2004. aasta novembris ning seda võib toitudes kasutada ka Euroopa Liidus. Need heakskiidud põhinevad ulatuslikel ohutuskatsetel, mille on korraldanud sõltumatud raviarstid ja toksikoloogid, kes määratlesid, et erütritool on toitudes ja jookides kasutamisel ohutu.

Erütritooli esineb sellistes puuviljades, nagu pirnid, melonid ja viinamarjad, samuti seentes ning kääritatud toiduainetes nagu vein, sojakaste ja juust – seega on erütritool olnud osa inimese toidust juba pikka aega.

Ei sobi pärmi- ega juuretisepõhistesse tainastesse, sest mikroobid ja pärmseen ei saa kasvamiseks vajalikke aineid.